تناسب اندام و تغذیه, سبک زندگی, مراقبت و سلامتی

مولتی ویتامین ضد افسردگی و استرس

مولتی ویتامین ضد افسردگی و استرس

ممکن است بخواهید اطلاعاتی در رابطه با انواع مولتی ویتامین ضد افسردگی و استرس داشته باشید. افسردگی یک وضعیت سلامت روان است که تنها در ایالات متحده بیش از 17 میلیون بزرگسال را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با این حال، تصور می‌شود که تعداد واقعی بسیار بیشتر باشد، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی به دلایل مختلف به دنبال درمان نیستند. در زیر پنج طبقه بندی از اختلالات افسردگی وجود دارد که ویژگی‌های مشترکی مانند غم و اندوه، خلق تحریک پذیر، احساس پوچی و تغییرات شناختی را دارند.

 • اختلال افسردگی اساسی (MDD)
 • اختلال بی نظمی خلقی
 • اختلال افسردگی مداوم
 • اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی
 • اختلال افسردگی ناشی از یک بیماری دیگر

اختلالات افسردگی با دارو درمانی و روان درمانی مداوا می‌شوند. علاوه بر این، اصلاح شیوه زندگی، از جمله ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و مصرف برخی مکمل‌ها، ممکن است به افراد در بهبودی و پیشگیری کمک کنند. به عنوان مثال، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان و سایر ترکیبات خاص ممکن است مزایای بیشتری در بهبود علائم افسردگی داشته باشند.

همانطور که گفته شد، گیاهان و مکمل‌های غذایی مانند داروها توسط سازمان غذا و دارو (FDA) نظارت نمی‌شوند. بنابراین، همیشه نمی‌توانید از آنچه دریافت می‌کنید، مطمئن باشید. علاوه بر این، برای تعیین اینکه کدام مکمل‌های طبیعی بیشتر به افسردگی افراد کمک می‌کنند و چه عوارض جانبی ممکن است ایجاد کنند، به مطالعات بیشتری نیاز است.

قبل از وارد کردن هر گونه مکملی به رژیم غذایی خود، ارزش آن را دارد که تحقیق کنید و با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارید. ما در این مقاله می‌خواهیم برخی از انواع مولتی ویتامین ضد افسردگی و استرس را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌های ضد افسردگی و استرس

در لیست زیر می‌توانید با انواع مکمل‌ها و مولتی ویتامین‌های ضد افسردگی و ضد استرس، آشنا شوید.

 • اسیدهای چرب امگا 3

چربی‌های امگا 3 چربی‌های ضروری هستند، به این معنی که باید آن‌ها را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مکمل‌های امگا 3 ممکن است به درمان افسردگی کمک کند. یک تجزیه و تحلیل در سال 2020 از کارآزمایی‌های کنترل تصادفی‌سازی شده شامل 638 زن نشان داد که مکمل‌های اسید چرب امگا 3 به طور قابل‌توجهی علائم افسردگی را در زنان باردار و پس از زایمان بهبود می‌دهد.

در این مطالعه، مکمل‌های با نسبت بالاتر، ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) به دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) به ویژه مؤثر بودند. EPA و DHA دو نوع اسید چرب امگا 3 هستند که هر دو در غذاهای دریایی به میزان قابل توجهی موجود هستند. مطالعه دیگری نشان داد که مکمل‌های امگا 3 تأثیر مثبت کلی بر درمان علائم افسردگی دارند.

به طور کلی، مکمل‌های امگا 3 به خوبی تحمل می‌شوند و در صورت کمبود ماهی‌های چرب، مکملی سالم در رژیم غذایی شما هستند. آن‌ها همچنین ممکن است به درمان افسردگی در افراد کمک کنند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 • NAC (N- استیل سیستئین)

NAC پیش ساز اسیدهای آمینه آل سیستئین و گلوتاتیون است. گلوتاتیون یکی از مهم‌ترین آنتی اکسیدان ها در بدن شما محسوب می‌شود و برای تنظیم التهاب و محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو حیاتی است. نشان داده شده است که مصرف NAC فواید متعددی برای سلامتی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش سطح گلوتاتیون بدن اشاره کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به افسردگی، احتمال بیشتری دارد که سطوح بالاتری از سایتوکین های التهابی مانند پروتئین واکنشی C، اینترلوکین-6 و فاکتور نکروز تومور آلفا داشته باشند. مصرف NAC ممکن است به کاهش التهاب و کاهش علائم افسردگی کمک کند.

علاوه بر این، NAC ممکن است اختلالات انتقال دهنده‌های عصبی را در افراد مبتلا به اختلالات روانی بهبود بخشد. اختلال در تنظیم انتقال دهنده‌های عصبی مانند دوپامین و گلوتامات ممکن است با اختلالات خلقی و اسکیزوفرنی و سایر شرایط مرتبط باشد.

در نهایت، مطالعه‌ای در سال 2016 نشان داد که درمان با NAC به طور قابل توجهی علائم افسردگی را کاهش می‌دهد و عملکرد را در افراد مبتلا به افسردگی در مقایسه با درمان‌های پلاسبو بهبود می‌بخشد. به علاوه، مکمل‌های NAC ایمن بوده و به خوبی قابل تحمل هستند.

 • ویتامین D

ویتامین D یک ماده مغذی و حیاتی است که نقش‌های اساسی متعددی در بدن شما ایفا می‌کند. متأسفانه، بسیاری از افراد، از جمله افراد مبتلا به افسردگی، سطح ویتامین D کافی ندارند. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به افسردگی بیشتر احتمال دارد که کمبود ویتامین D داشته باشند. افرادی که این بیماری را دارند نسبت به جمعیت عمومی، سطح ویتامین D پایین‌تری دارند و افرادی که پایین‌ترین سطح را دارند، بیشتر علائم افسردگی را نشان می‌دهند.

ویتامین D ممکن است از طریق مکانیسم‌های مختلفی از جمله کاهش التهاب، تنظیم خلق و خو و محافظت در برابر اختلالات عصبی-شناختی با افسردگی مبارزه کند. بر اساس تحقیقات انجام شده، مکمل‌های ویتامین D منجر به مزایای بالینی در افراد مبتلا به افسردگی شدید می‌شود.

علاوه بر این، یک مطالعه در سال 2020 بر روی افراد مبتلا به افسردگی که کمبود ویتامین D داشتند، نشان داد که یک بار تزریق 300،000 واحد ویتامین D به طور قابل توجهی علائم افسردگی، کیفیت زندگی و شدت بیماری را در افراد بهبود می‌بخشد. اگر چه سطح ویتامین D با علائم افسردگی مرتبط است و مکمل‌ها ممکن است کمک کنند، اما قبل از اینکه ویتامین D بتواند به عنوان یک درمان جهانی برای افسردگی توصیه شود، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

 • ویتامین‌های گروه B

ویتامین‌های B نقش مهمی در عملکرد عصبی و تنظیم خلق و خو دارند. ویتامین‌های B از جمله فولات، B12 و B6، برای تولید و تنظیم انتقال دهنده‌های عصبی مانند سروتونین، گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) و دوپامین مورد نیاز هستند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین B12 و فولات ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد و مکمل با این مواد مغذی ممکن است به کاهش علائم افسردگی در برخی از افراد کمک کند.

برای مثال، مکمل‌های فولات ممکن است علائم افسردگی مقاوم به درمان را در کودکان و بزرگسالانی که دارای جهش ژنتیکی هستند، کاهش دهد. همچنین نشان داده شده است که مکمل ویتامین B12 باعث کاهش علائم افسردگی در افراد مبتلا به MDD در هنگام استفاده در کنار داروهای ضد افسردگی می‌شود.

یک بررسی در سال 2020 به طور مشابه نشان داد که مصرف زودهنگام مکمل‌های ویتامین B12 ممکن است شروع افسردگی را به تأخیر بیندازد و اثرات داروهای ضد افسردگی را بهبود بخشد. همچنین مشخص شده است که ویتامین B6 در ترکیب با سایر مواد مغذی، از جمله تریپتوفان و نوعی ویتامین B3 به نام نیکوتین آمید، علائم افسردگی را بهبود می‌بخشد.

 • مکمل روی

روی یک ماده معدنی است که برای سلامت مغز و تنظیم مسیرهای انتقال دهنده عصبی حیاتی است. همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. کمبود روی به شدت با افزایش خطر افسردگی و شدت علائم افسردگی مرتبط است. یک مطالعه نشان داد که سطح روی خون در افراد مبتلا به افسردگی حدود 0.12 میکروگرم در میلی لیتر کمتر از افراد فاقد این بیماری است. این مطالعه همچنین کمبود روی بیشتر را با علائم افسردگی بیشتر مرتبط می‌داند.

بر اساس تحقیقات زمانی که افراد مکمل‌های روی را در کنار داروهای ضد افسردگی خود مصرف می‌کنند، علائم افسردگی‌شان به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

 • S-آدنوزیل متیونین (SAMe)

SAMe یک ترکیب حاوی گوگرد است که برای درمان افسردگی امیدوارکننده است. به طور طبیعی در بدن شما یافت می‌شود و نقش مهمی در عملکرد مغز ایفا می‌کند. یک بررسی در سال 2020 نشان داد SAMe، زمانی که به تنهایی یا همراه با داروهای ضد افسردگی استفاده شود، علائم افسردگی را در افراد مبتلا به MDD بهبود می‌بخشد. دوزهای روزانه بین 200 تا 3200 میلی گرم بود، در حالی که زمان درمان بین 2 تا 12 هفته بود.

 • قرص منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی مهم است که ممکن است برای افراد مبتلا به افسردگی مفید باشد. کمبود منیزیم در بین افراد مبتلا به افسردگی رایج است و تحقیقات نشان می‌دهد که مکمل آن ممکن است علائم افسردگی را کاهش دهد. یک مطالعه بر روی 126 فرد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط نشان داد که مصرف 248 میلی گرم منیزیم در روز به مدت 6 هفته به طور قابل توجهی علائم افسردگی را بهبود می‌بخشد.

 • کراتین

کراتین یک اسید آلی است که نقش مهمی در حفظ انرژی مغز و سایر عملکردها دارد. تصور می‌شود تغییر سطح انرژی مغز در ایجاد افسردگی دخیل است. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مکمل 2 تا 10 گرم کراتین در روز ممکن است علائم را در افراد مبتلا به MDD کاهش دهد.

 • کپسول سافرومود

کپسول گیاهی ضد افسردگی سافرومود نیز یک داروی عالی برای بهبود مشکلات افسردگی و استرس است. برای درمان افسردگی زعفران به عنوان یک گیاه دارویی مؤثر است. کپسول سافرومود دارای زعفران است و می‌تواند افسردگی‌های خفیف را بهبود ببخشد. ویتامین B6 نیز که برای درمان افسردگی مؤثر است، در ترکیبات این فرآورده دارویی وجود دارد. این کپسول باید روزانه قبل صبحانه و قبل از شام استفاده تا شما بعد از گذشت حدود 3 هفته تأثیر شگفت انگیز آن را احساس کنید.

 • قرص نوترارست کارن

از قرص نوترارست کارن به منظور کاهش اضطراب و استرس استفاده می‌شود. ترکیبات این محصول شامل منیزیم، کولین، ویتامین‌های گروه ب، اینوزیتول، اسید اسکوربیک، لیزین و آرژنین است. برای بالا بردن سطح سلامت عمومی بدن خود در صورتی که دچار اضطراب و استرس هستید، می‌توانید این قرص را از داروخانه‌های معتبر تهیه و استفاده نمایید. ترکیبات این محصول دارویی شامل مواد معدنی، ویتامین‌ها و اسیدهای آمینه تشکیل می‌دهند. اگر روزانه ۳ عدد از این قرص را مصرف کنید، می‌توانید تاثیرات مثبت آن را در مقابله با افسردگی و استرس ببینید.

 

گیاهان دارویی مناسب افسردگی

داروهای ضد افسردگی

گیاهان دارویی مناسب برای افسردگی

بعضی از گیاهان دارویی مؤثر بر افسردگی، عبارتند از:

 • رودیولا (Rhodiola rosea)

رودیولا گیاهی است که در صورت مصرف به صورت مکمل با انواع فواید سلامتی مرتبط است. مثلاً باعث کاهش علائم افسردگی و بهبود پاسخ استرس می‌شود که می‌تواند به بدن شما کمک کند تا با موقعیت‌های استرس زا سازگار شود. این گیاه ممکن است از طریق توانایی خود در تقویت ارتباط سلول‌های عصبی و کاهش فعالیت بیش از حد، محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنوکورتیکال (HPA) اثرات ضد افسردگی داشته باشد.

محور HPA یک سیستم پیچیده است که پاسخ استرس بدن شما را تنظیم می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت بیش از حد محور HPA ممکن است با افسردگی اساسی همراه باشد. برخی از مطالعات نیز نشان می‌دهند که مکمل رودیولا ممکن است با تأثیر بر گیرنده‌های انتقال‌دهنده عصبی و شبکه‌های مولکولی که ممکن است تأثیر مفیدی بر خلق و خو داشته باشند، برای افراد مبتلا به افسردگی مفید باشد. علاوه بر این، در حالی که درمان رودیولا کمتر از داروی ضد افسردگی سرترالین مؤثر است، عوارض جانبی بسیار کمتری نیز ایجاد می‌کند.

مطالعه دیگری نشان داد که مکملی متشکل از رودیولا و زعفران به طور قابل توجهی علائم افسردگی و اضطراب را در بزرگسالان مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط پس از 6 هفته کاهش می‌دهد.

 • زعفران

زعفران یک ادویه با رنگ روشن است که مملو از ترکیبات آنتی اکسیدانی از جمله کاروتنوئیدهای کروسین و کروستین است. جالب است بدانید که زعفران به عنوان یک درمانگر طبیعی برای افسردگی شناخته شده است. مطالعات نشان می‌دهند که زعفران، سطح سروتونین، انتقال دهنده عصبی و تقویت کننده خلق و خو است. تصور می‌شود که زعفران جذب مجدد سروتونین را مهار می‌کند و در نتیجه آن را برای مدت طولانی‌تری در مغز نگه می‌دارد.

بر اساس تحقیقات، مصرف مکمل زعفران به طور قابل‌توجهی علائم افسردگی را در بزرگسالان مبتلا به MDD در مقایسه با سایر درمان‌ها کاهش می‌دهد. علاوه بر این، مکمل‌های زعفران در کاهش علائم افسردگی مانند داروهای ضد افسردگی مؤثر هستند. محققان اذعان کرده‌اند که برای ارزیابی بهتر تاثیرات زعفران برای کمک به درمان افسردگی، آزمایش‌های بیشتر و دوره‌های پیگیری طولانی‌تری مورد نیاز است.

سخن پایانی

افسردگی یک بیماری روانی است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگرچه افسردگی معمولاً با دارو و درمان درمان می‌شود، برخی از افراد ممکن است بخواهند روش‌های ایمن دیگری مانند اصلاح رژیم غذایی یا مکمل‌ها را برای کاهش علائم خود امتحان کنند.

مکمل‌های این مقاله به دلیل پتانسیل آنها برای کاهش علائم افسردگی مورد مطالعه قرار گرفته و ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به افسردگی مناسب باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای نتیجه گیری قوی در مورد تأثیر آن‌ها بر افسردگی مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *